Prezenty pod choinkę, czyli co warto wiedzieć o upominkach na Boże Narodzenie

Choinka to drzewko, które budzi dużo emocji. To przecież pod nią w Wigilijny wieczór w magiczny sposób znajdują się podarunki. W każdym domu tradycja obdarowywania się w Wigilię ma swoją historię, która z czasem zmienia się wraz z dorastaniem dzieci. Boże Narodzenie to nie tylko chwila na oddech i refleksję nad uniwersalnymi wartościami to także czas gigantycznych obrotów najrozmaitszych sklepów. A może odradza się trend obdarowywania się skromniej, za to bardziej od serca?

Tradycja wręczania prezentów pod choinkę, skąd się wzięła?

Boże Narodzenie to czas wyjątkowy, w którego trakcie spotykamy się z najbliższymi i wspólnie kolędujemy. Nie może zabraknąć stołu uginającego się pod ciężarem potraw, a także udekorowanej choinki i ofiarowania podarunków. Zwyczaje związane z dawaniem prezentów różnią się w zależności od regionu.

W święta można zaobserwować szczególne przywiązanie do tradycji. Z wyprzedzeniem przygotowuje się wykwintne daniach oraz dekoruje choinkę i całe mieszkanie, a także wybiera podarunki dla najbliższych. Dawanie prezentów to jeden z najmłodszych zwyczajów i choćby znany był już w XIII wieku, to w Polsce gości po sześciu wiekach później. Przyjmuje się, że tradycja dawania podarków nawiązuje do ofiarowanych darów Trzech Króli. Warto dodać, że największą uwagę do tradycji przykuwa się w Hiszpanii, gdzie prezenty wręcza się dopiero 6 stycznia.

Prezenty na święta w Polsce najczęściej chowa się pod choinkę, lecz ta tradycja nie jest tak popularna w innych krajach, jak w Polsce. W niektórych regionach samo udekorowane drzewko bywa niespodzianką dla dzieci i gości, a podarunki ofiarowuje się dopiero w Boże Narodzenie. Nie jest jednak do końca wyjaśnione, dlaczego teraz zostawia się upominki pod drzewkiem i dlaczego ten zwyczaj jest tak bardzo popularny w Polsce.

Warto wiedzieć, że w wielu kulturach drzewko, zwłaszcza iglaste jest uznawane za symbol życia, odradzania się oraz płodności i trwania. Jako drzewko bożonarodzeniowe pojawiło się prawdopodobnie w wieku XVI.

Co pod choinkę? Najczęściej kupowane świąteczne prezenty

Znalezienie odpowiedniego podarunku pod choinkę jest dla wielu osób nie lada wyzwaniem. Podarunki na święta są przecież naszą nieodzowną tradycją. Nic więc dziwnego, że każdy chce obdarować swoich bliskich wyjątkowymi upominkami. Dla niektórych poszukiwanie podarunków jest miło spędzonym czasem, dla innych natomiast stanowi to spore wyzwanie. Jeśli nie wiesz, co kupić bliskim pod choinkę, zachęcamy do dalszej lektury.

Co może być wyjątkowym podarunkiem dla kobiety?

Wyjątkowe prezenty pod choinkę dla kobiet powinny być dawane prosto z serca. Gusta i upodobania kobiet bardzo się urozmaiciły. Dobrze jest orientować się w tym, co naszym kobietom podoba się najbardziej i czego potrzebują, aby czuć się wyjątkowo. Na pierwszym miejscu jest elegancka i ponadczasowa biżuteria okraszona okolicznościowym grawerunkiem. Ofiarowana na święta z pewnością sprawi wielką przyjemność i będzie symbolem przypominającym ten moment.

Kolejnym podarunkiem są perfumy. Jest to bardzo praktyczny upominek. Piękny i aromatyczny zapach każdego dnia będzie przypominać o wyjątkowych chwilach. Jeśli jesteś łowcą rabatów, to z pewnością coś upolujesz w którejś z drogerii. Warto kupić trwałe perfumy o wysokiej jakości, które będą niesamowitym dodatkiem do każdej kreacji.

Wśród prezentów wysoko plasują się kosmetyki. Nie wiedząc jakie kosmetyki kupić warto zajrzeć do kosmetyczki i podpatrzeć. Jeśli będziemy ukierunkowani na konkretny zakup, to warto rozważyć jego kupno w drogeriach online. Dział kosmetyków jest naprawdę bogaty i z pewnością wybierzemy coś dla swojej bliskiej kobiety.

Co może być wyjątkowym podarunkiem dla mężczyzny?

Co pod choinkę dla mężczyzn? Zacznijmy od tego, czym się na co dzień interesują i jakie mają hobby. Jeśli mamy takie informacje, to wybór podarku będzie bardzo łatwy. Jeśli nie wiecie, co kupić, to warto postawić na sprawdzone rzeczy. Najczęściej wybieranym podarunkiem jest elektronika. Mężczyźni to zdecydowani fani technologii. Bacznie śledzą najnowsze trendy i rozmyślają nad kupnem rozmaitych cudów techniki. Dział elektroniki jest duży, więc można wybrać na przykład smartphone, zegarek sportowy lub czytnik e-book.

Na kolejnym miejscu znajdują się gadżety. Gadżety z pomysłem, to idealny podarunek pod choinkę. Super, jeśli jest możliwość umieszczenia grawerunku w postaci życzeń. Jest to pamiątką na długie lata, którą będzie mógł pochwalić się przed kolegami. Wśród prezentów często pojawiają się narzędzia. Co można podarować majsterkowiczowi? Prezent w postaci dużej skrzyni na narzędzia, wkrętarki, szlifierki lub innego sprzętu, który przyda się m.in. podczas hobbystycznych prac, na pewno ucieszy każdą złotą rączkę.

W kolejnej grupie prezentów dla mężczyzn są perfumy. Każdy mężczyzna pragnie dbać o swój wygląd, a perfumy są tylko tego dodatkiem. Jedni wolą delikatne zapachy, inni mocne i wyraziste. Warto zorientować się jakich perfum używa dany facet i rozejrzeć się za takimi. Znając ulubioną nutę zapachową, kupno takiego upominku będzie przyjemne i nie nastręczy problemów.

Kiedy dokładnie dajemy sobie upominki pod choinkę?

Podobnie jak w Polce święta obchodzi się w innych krajach Europy naszego kręgu kulturowego, choć oczywiście istnieją pewne różnice. Wynikają one zazwyczaj z faktu, w jaki sposób postrzegane są w danej społeczności przesłanki religijne. Jak wyglądają święta Bożego Narodzenia w innych zakątkach świata?

  • Francja – Francuskim odpowiednikiem św. Mikołaja jest Gwiazdor. W przypominającym stroju naszego Mikołaja w wigilijną noc lub w dzień Bożego Narodzenia przynosi podarunki.
  • Holandia – ma swojego świętego Mikołaja, który podróżuje statkiem z Hiszpanii do Amsterdamu każdej zimy i przywozi ze sobą pełen worek podarunków dla dzieci. Jego podróż jest obchodzona najhuczniej.
  • Hiszpania – tu prezenty tradycyjnie przynoszone są przez Trzech Mędrców dopiero 6 stycznia,
  • Włochy – w niektórych rejonach bywa, że podarunki otwierane są dopiero po Pasterce.
  • Australia – Mikołaj oczywiście w anglosaskim zwyczajem wpada przez komin, wypija mleko i pożera ciasteczka.
  • Chiny – dzieci wierzą w Shengdan Laoren, czyli lokalnego Świętego Mikołaja. Odwiedza dzieci, które czekają na podarunek, wywieszając skarpetki na drobiazgi.

Komu najczęściej wręczamy gwiazdkowe prezenty?

Powszechnie uważa się, że prezenty świąteczne dajemy rodzinie i przyjaciołom, ale zwyczaj ofiarowywania podarunków świątecznych najbardziej raduje dzieci. Dzieci uwielbiają dostawać podarunki, dlatego odpowiednim upominkiem można sprawić im naprawdę ogromną przyjemność. Najpopularniejszymi, bo uniwersalnymi podarkami dla maluchów są np. gry rodzinne i maskotki. Pluszowe misie, pieski, kotki i inne zwierzęta doskonale nadają się do zabaw i przytulania, niektóre dzieci lubią zasypiać z maskotką w ramionach. Maskotki mają naprawdę różne motywy i rozmiary, więc bez problemu znajdziesz tą jedyną, odpowiednią przytulankę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *