Co robić na kawalerskim, czyli jak zorganizować dobry wieczór kawalerski?

Wieczór kawalerski dla Pana Młodego czasem bywa tak podniosłym wydarzeniem, jak samo wesele. Zanim jednak dojdzie do ślubu, Młoda Para ma swój ostatni wieczór jako osoba niezamężna. Wieczór kawalerski spoczywa na barkach świadka Pana Młodego. Można powierzyć organizację tej imprezy komuś innemu. Tym bardziej że coraz częściej lista gości na imprezę przedślubną i samo wesele się różni. Poniżej kilka informacji, jak zorganizować wieczór kawalerski.

Kto organizuje wieczór kawalerski?

Organizacją wieczoru kawalerskiego zajmuje się zazwyczaj drużba, czyli świadek Pana Młodego. Często ten zaszczytny tytuł przypada w udziale najbliższemu przyjacielowi mężczyzny. W polskiej tradycji bardzo często prosi się o świadkowanie osoby z rodziny, najlepiej stanu wolnego. Może się więc zdarzyć, że wcale nie będzie to osoba, która zna Pana Młodego najlepiej. Jeśli świadek nie jest najbliższym przyjacielem Pana Młodego, a sam zainteresowany uzna, że kto inny lepiej przygotuje tę ostatnią noc na wolności, może on wyznaczyć inną osobę do organizacji wieczoru kawalerskiego.

Najczęściej jednak zaszczyt ten przypada w udziale najbliższemu przyjacielowi.

Każda osoba, na której spocznie obowiązek planowania imprezy, może powołać swój komitet organizacyjny i rozdzielić poszczególne zadania na zaproszonych i potwierdzających swoją obecność gości. Takie logistyczne przygotowanie zwykle wypada najlepiej, zwłaszcza jeśli wspólne działania są dobrze koordynowane przez głównego organizatora.

Bywają sytuacje, w których to sam Pan Młody zajmuje się organizacją wieczoru kawalerskiego. Dzieje się tak wtedy, kiedy na tę okoliczność szykowane są wyszukane plany na przykład podróż do innego kraju, kilkudniowy męski wypad w góry, czy skoki ze spadochronem. Kiedy plany wiążą się z wyższymi kosztami, Pan Młody zdecydowanie bardziej angażuje się przygotowanie imprezy.

Kogo zaprosić na wieczór kawalerski?

W wieczorze kawalerskim najczęściej udział biorą mężczyźni, którzy są zaproszeni na wesele. Jednak nie zawsze listy gości tych dwóch uroczystości się pokrywają. Nieraz Pan Młody chce, aby na wieczorze kawalerskim pojawili się również kumple z pracy, którzy ze względów logistycznych nie zostali uwzględnieni podczas planowania wesela. Co więcej, starsi wujkowie czy dalsi kuzyny nie będą brali udziału w szalonej zabawie. Dlatego, niezależnie od tego, kto organizuje spotkanie, to Pan Młody ostatecznie decyduje o liście gości. Zadanie organizatora polega na skontaktowaniu się ze wszystkimi osobami, zaproszeniu ich, ale również włączeniu w przygotowania do wieczoru. W dzisiejszych czasach komunikatorów internetowych nie stanowi to żądnego wyzwania.

Jakie atrakcje będą najlepsze na kawalerski?

Co robić na kawalerskim? Poniżej przedstawiamy kilka ciekawych opcji na zabawę na wieczorze kawalerskim:

  • Strzelnica lub paintball – panowie zawsze lubią rywalizację i zabawę w żołnierzy. Te miejsca to znakomity sposób na integrację.
  • Park linowy lub ścianka wspinaczkowa – jeśli grupa facetów ma w sobie sportowy pierwiastek, to podczas twojego wieczoru nie może zabraknąć tych atrakcji jednych z wielu.
  • Spływ kajakowy lub trip rowerowy – taka aktywność to świetny pomysł na wieczór kawalerski. Jest niedrogi i wyjątkowy.
  • Weekend suvivalowy – taplanie się w błocie, przedzieranie przez rzeki i zarośla, nocleg w szałasie w środku lasu i wspinanie się na drzewa. To i więcej można przeżyć podczas weekendu survivalowego.
  • Gokarty lub quady – jest to atrakcja dla osób, które są fanami motoryzacji i prędkości. Szczypta rywalizacji i pisk opon to coś, co działa w męskim gronie.
  • Wyjazd na mecz ulubionej drużyny – jeśli macie ulubione drużyny, to można udać się na mecz żużla, siatkówki lub koszykówki. Przy odpowiednim budżecie jest możliwość pojechania za granicę na wielkie stadiony takich klubów jak FC Barcelona czy AC Milan
  • Gra miejska lub escape room – to dla osób lubiących rozwiązywać zagadki.

O czym trzeba pamiętać, organizując wieczór kawalerski?

Organizacja wieczoru kawalerskiego to nie lada wyzwanie. W naszej kulturze przyjęło się, że za wieczór kawalerski odpowiada świadek pana Młodego. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby zerwać tę tradycję i zaplanować wszystko w porozumieniu z bohaterem wieczoru. Warto wybrać jednego lidera, który zajmie się uporządkowaniem przygotowań do tego niezwykłego wieczoru.

Do zadań należy zbieranie i rozliczanie składek pieniężnych oraz kontakt z usługodawcami.

Wieczór kawalerski to impreza, która nie należy do najtańszych. W tradycji zapisane jest, że na wieczór kawalerski składają się wszyscy zaproszeni goście. Może zdarzyć się, że jeśli zdecydujesz się na typową domówkę w męskim gronie, to przyszły Pan Młody będzie chciał dorzucić się do przekąsek i alkoholu. Zazwyczaj to uczestnicy wieczoru i organizator pokrywają wszelkie koszty. Warto wcześniej zapytać, na jaki wydatek goście mogą sobie pozwolić. To z pewnością ułatwi podjęcie decyzji, w jaki sposób przygotować wieczór kawalerski.

Dzień, w jaki wypadnie wieczór kawalerski, koniecznie trzeba wybrać w porozumieniu z Panem Młodym. Przed ślubem przyszli małżonkowie mają dużo na głowie. Wieczór kawalerski w teorii powinien odbyć się niedługo przed ślubem, ale odradzamy organizację w ostatni weekend przed ceremonią z uwagi na nieprzewidziane okoliczności i natłok zajęć. Nie ma jednak ram czasowych, które dotyczyłyby organizacji wieczoru kawalerskiego, więc tak naprawdę wszystko zależy od potrzeb i preferencji Pana Młodego oraz zaproszonych gości. Wieczór kawalerski organizacja to naprawdę poważne przedsięwzięcie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *