Biżuteria etniczna – ponadczasowa moda na folklor

Niezwykłym światem biżuterii też rządzą trendy i mody. Jest to jednak świat z pogranicza sztuki, mody i designu. Dlatego zawsze sprawdza się w nim ponadczasowość oraz wyczucie smaku. Pojawiają się również nowości, a moda przynosi powiew, który wyciąga na pierwsze miejsce listy biżuteryjnych przebojów. Na topie są teraz między innymi nurty etno.

Czym jest etniczna biżuteria?

Biżuteria etniczna to te dodatki, które inspirowane są kulturą ludów takich jak Aztekowie, Majowie, Indianie i Inkowie. Ten rodzaj akcesoriów znany jest również jako biżuteria indiańska. Etniczna biżuteria nie próbuje ukraść tożsamości kulturowej grup etnicznych, ale chce złożyć hołd w formie trendu. Biżuteria w stylu etno charakteryzuje się różnorodnością ciekawych wzorów, wykorzystywanych materiałów czy dużą pomysłowością, jak i starannym wykonaniem. Dużo ludzi ceni sobie naturalność i fakt, że biżuteria ta została wykonana w całości ręcznie, dlatego biżuteria etniczna cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jakimi kulturami może być inspirowana biżuteria etniczna?

Popularna jest biżuteria ręcznie wykonywana w krajach Ameryki Południowej, czyli Peru i Kolumbia, którą tworzą tamtejsi Indianie. Ręcznie robioną biżuterię można kupić w Meksyku, gdzie wytwarzane są nawet całe zestawy. Ponadto biżuterię etniczną można zakupić w krajach Afrykańskich i krajach orientalnych. Inspirowane są kulturami Azteków, Majów i Inków.

Rodzaje biżuterii etnicznej

Etniczne kolczyki – tu wszystko jest dozwolone. Kolczyki są krótkie, półdługie, długie, małe lub duże. Ręcznie robione kolczyki z naturalnych materiałów są również bardzo popularnych stylem biżuterii etno, ponieważ przywodzą na myśl różne starożytne kultury.
Etniczne bransoletki – tu również jak w przypadku kolczyków etno wszystko jest dozwolone. Można tworzyć kombinacje z prostymi bransoletkami lub założyć na nadgarstek ręczenie wykonaną etno biżuterię. Bransoletki z motywami etnicznymi, czyli z kamieniami naturalnymi lub z kamieniami szlachetnymi z symbolami kultury hinduskiej, są bardzo cenione przez osoby, które preferują hipisowski styl boho.

Do jakiego stroju pasuje biżuteria etno?

Biżuteria w stylu etno to doskonałe uzupełnienie letnich stylizacji, które niekoniecznie utrzymane są w tym klimacie. Naszyjnik z koralików, zestaw sznurkowych bransoletek czy kolczyki z piórami mogą być ciekawym dodatkiem do prostej stylizacji. Efektowna biżuteria w stylu etno może stanowić dodatek do sukienki koktajlowej lub do prostego t-shirta i jeansów. Najważniejsza, aby była dobrze widoczna.


Biżuteria etniczna doskonale sprawdzi się również z kreacjami wieczorowymi. Etno biżuteria a w niej wisiory etniczne, które mogą przedstawiać podobizny zwierząt. W większej ilości przypadków są to rytualne lub historyczne znaki. Nie rzadko można znaleźć propozycje bardziej kolorowe, które jednak do wieczorowej kreacji mogą być nieodpowiednie. Zarezerwowane na specjalne okazje diademu etniczne mogą być kolejnym ciekawym dodatkiem do stylizacji. Tiary są bardzo podobne do diademów, ale są bardziej eleganckie, które nosi się na uroczystościach.


Od dłuższego czasy rozwija się styl etno, który szczególnie umiłowały sobie ceniące naturalne materiały. Bransoletki, kolczyki lub naszyjniki czy moden dodatki inspirowane naturą doskonale nadają się do lekkich tkanin, lnu i bawełny oraz stylu sportowego.

Dlaczego warto nosić biżuterię w stylu etno?

W garderobie kobiety znajdzie się przynajmniej jeden element biżuterii. Jest to podstawą do stworzenia indywidualnego i niepowtarzalnego stylu. Nawet wkładając sukienkę z sieciówki, którą ma kilka kobiet, to poprzez dodanie odpowiednich elementów biżuterii etno nikt nie będzie mógł powiedzieć, że kopiujesz czyjś look. Trendy modowe zmieniają się z sezonu na sezon i nie raz ciężko jest nadążyć za nimi. Nie trzeba być na bieżąco z nowościami, bo autorska biżuteria, wykonana z wysokiej jakości materiałów broni się sama. Zawsze będzie traktowana jako ponadczasowy dodatek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *