Ekologiczne pakowanie prezentów

W ostatnich latach zwiększa się świadomość ludzi na temat tego, jak ważne jest dbanie o ochronę środowiska oraz ograniczenie wytwarzania zbędnych produktów, które generują dużą ilość zanieczyszczeń i śmieci. Ekologiczne podejście jest również wykorzystywane przy pakowaniu upominków.

Czym jest pakowanie prezentów zero waste?

Do pakowania prezentów używa się wszystkiego, co można znaleźć w domu, to jest kolorowe gazety, mapy, resztki tkanin, resztki kolorowych papierów i torebki papierowe oraz serwetki. Zamiast wyrzucać kolorowe gazety, wstążki i sznurki, na święta można zrobić w nich użytek. Te z pozoru przypadkowe elementy można zamienić na piękne opakowania upominków. Owinięte sznurkiem tkaniną lub wstążką będą wyróżniać się pod choinką. Jest to naprawdę świetny pomysł na pakowanie podarunków.

Co może przydać się do pakowania? Przyda się wszystko, co z pozoru wygląda na nieprzydatne. Można wykorzystać materiały pochodzące z recyklingu lub tych przeznaczonych na straty, które można w jakiś sposób wykorzystać. Tu przydaje się zbieractwo małych pięknych rzeczy, takich jak guziki, wstążki i tasiemki.

Biorąc pod uwagę ekologiczny aspekt pakowania podarunków, warto postarać się wykorzystywać materiały z odzysku, takie jak papier, tektura lub szkło. Należy pamiętać, że im mniej, tym lepiej. Prostota w tym wypadku to klucz do zapakowania upominków stylu zero waste. Minimalizm to ograniczenie wszystkich zbędnych dodatków.

Jak ekologicznie zapakować prezent?

Materiały, które przydadzą się podczas ekologicznego pakowania prezentów to: stare gazety, torby po zakupach, stare materiały lub tkaniny, papier brązowy, papier z odzysku, papier śniadaniowy, worki prezentowe, słoiki oraz inne szklane pojemniki i dowolne materiały, które posiadamy i nie mamy do czego użyć. Jakie są ekologiczne akcesoria do dekorowania upominków? Tu przydadzą się naturalny sznurek, jutowa, papierowa lub materiałowa wstążka, papierowa taśma, naturalne dodatki, czyli suszone plastry owoców, szyszki, gałązki, papierowe torebki nielakierowane oraz kawałki materiału i stara biżuteria.

Jednym z ciekawszych pomysłów jest pakowanie prezentów w stare gazety. Zamiast kupować kolejną rolkę papieru ozdobnego, warto użyć starych gazet. Zarówno czarno-białe, jak i te kolorowe z magazynów doskonale spełnią funkcję opakowania. Użycie czarno-białego papieru będzie bardziej w stylu rustykalnym. Przewiązanie takiego upominku jutowym sznureczkiem doda unikalnego wyglądu i nie będzie wymagało od nas dodatkowych dekoracji.

Uszycie worka na podarunek nie wymaga specjalnych umiejętności i wysiłku. Wystarczy kawałek zbędnego materiału, nożyczki, igła i nitka. Zaletą takiego worka prezentowego ze starych materiałów jest to, że może być powtórnie użyty. W odróżnieniu od opakowań papierowych nie pogniecie się ani nie rozedrze. Zawsze jest możliwość jego wyprania i wyprasowania przed kolejnym użyciem. Worek prezentowy można również zakupić gotowy. Ważne, aby był wykonany z tkaniny, dzięki czemu posłuży dłużej.

Słoiki, szklanki oraz inne szklane pojemniki doskonale nadają się do stworzenia prezentów w szkle. Taki słoik nie jest trudno ozdobić. Wystarczy kolorowa wstążka lub jutowy sznurek, a prezent będzie wyglądał naprawdę efektownie. Można dodać małą bombkę lub gałązkę rośliny. Co najlepiej zapakować w szkło? Przede wszystkim domowe przetwory, domowe wypieki, słodycze, pieniądze, vouchery oraz kosmetyki i wszystkie produkty o małych rozmiarach, również te wykonane własnoręcznie.

Czym ozdobić prezent opakowany w ekologiczny sposób?

Jeśli sznurek jutowy wydaje się zbyt skromną ozdobą i jest nudny, to proponujemy dodatkowo do ozdobienia paczki wykorzystać to, co daje natura, czyli: szyszki, gałązki sosny, jemiołę, jarzębinę, suszone skórki pomarańczy, laski cynamonu oraz zioła. Znajdziesz takie naturalne ozdoby w lesie, parku lub ogrodzie. Jest czym się inspirować, więc można łatwo stworzyć własną ozdobę.

Przymocuj ekologiczne ozdoby na prezent sznurkiem wykonanym z naturalnych materiałów lub poddaj recyklingowi sznurek, który znajdziesz w domu. Do dekoracji świątecznych prezentów można użyć pierników oraz drewnianych ozdób świątecznych. Taki mały dekoracyjny akcencik będzie jednocześnie dodatkowym upominkiem.

Dlaczego warto spakować prezent w opakowanie eko?

Możliwość dbania o środowisko oraz prostota mogą okazać się efektem „wow”. Dlatego nieważne jest to, co jest w środku, ale liczy się również to, co jest na zewnątrz. Zapakowane upominki nie muszą wyglądać perfekcyjnie, ale ważne to, aby były wykonane z sercem.

Opakowania dobre dla naszej planety nie zawierają szkodliwych tworzyw sztucznych, lecz są wykonane z odnawialnych surowców pochodzenie roślinnego. Przy tym zachowują wszystkie cechy opakowania. Są elastyczne, chronią upominek, przedłużają jego trwałość i pozwalają na właściwe zaprezentowanie. Takie opakowania są wolne od klejów, rozpuszczalników i metali ciężkich. Przeznaczone są do uproszczonego recyklingu lub same ulegają biodegradacji w ciągu kilku miesięcy, tworząc biomaterię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *