Wręczanie prezentów ślubnych – zasady savoir vivre, które warto znać

Wręczanie podarunków ślubnych rządzi się własnymi prawami. Są one łatwe w stosowaniu, dlatego warto się z nimi zaznajomić, aby nie popełnić gafy w tak ważnym momencie. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób wręczyć podarunek Młodej Parze, zapoznaj się z tekstem poniżej.

W jakim momencie należy wręczyć prezent parze młodej?

Osoby, które były na ceremonii mogą składać życzenia i ofiarowywać podarki tuż po ceremonii kościelnej. Pozostali goście ustawiają się w kolejce już na sali weselnej. Tu, składa się życzenia, daje kwiaty i rozmaite upominki. Prezenty dużych gabarytów zaleca się dawać dzień przed ślubem lub już na sali weselnej po pierwszym toaście. Nie jest to jednak reguła, której należy się sztywno trzymać. Są miejsca, w których życzenia i prezenty ofiarowuje się po ceremonii i jest to jak najbardziej mile widziane. Określenie najlepszego miejsca i czasu na prezenty należy do świadków. W celu uniknięcia dużych, niepotrzebnych podarków, załóżcie listę prezentów jeszcze przed ślubem i otrzymajcie ekwiwalent pieniężny swoich wymarzonych podarunków.

Zwyczaj wręczania prezentów po ślubie dotyczy głównie osób, które nie brały udziału w ceremonii, choć nie tylko. Warto jednak nie odkładać tego zbyt długo. Dobra praktyka mówi, że prezent należy ofiarować do miesiąca po ślubie. Goście mogą wręczać prezenty przed i po ślubie. Ofiarowanie upominku przed ślubem jest znacznie bardziej komfortowo dla uczestników wesela, a jeśli chcemy podarować prezent po ślubie, to należy przestrzegać zasady miesiąca po bądź ustalić z parą najbardziej dogodny termin wręczenia podarunku.

Kolejność dawania prezentów. Kto ma pierwszeństwo?

Ważna jest kolejność składania życzeń i wręczania podarunków. W jakiej kolejności składamy prezenty i życzenia? Główną zasadą jest stopień pokrewieństwa. W pierwszej kolejności podchodzą rodzice i dziadkowie oraz pozostali członkowie rodziny, a potem pozostali zaproszeni goście. Przyjaciele i znajomi powinni cierpliwie czekać i udać się do Pary Młodej tuż po rodzinie.

Znając swoje miejsce w szeregu, warto zastanowić się, w jaki sposób wręczyć prezent nowożeńcom. Choć z przyzwyczajenia kwiaty dajemy Pannie Młodej, a koperty Panu Młodemu, obecnie często odchodzi się od tej zasady i zarówno kwiaty, jak i koperty daje się parze. Oczywiście Parze Młodej asystują świadkowie, to oni odbierają wiązanki i pomagają w rozgardiaszu podczas wręczania upominków. W sali weselnej drużba nosi prezenty na specjalnie przygotowany stół.

Jak powinien być zapakowany prezent ślubny?

Przede wszystkim należy pamiętać, aby prezent ślubny był odpowiednio zapakowany chyba nawet bardziej niż każdy inny podarunek. Jest to wyjątkowa uroczystość, starannie zaplanowana i przygotowana. Kościół i sala weselna są wspaniale przystrojone, co podkreśla wyjątkowość tego wydarzenia. Piękne opakowanie jest niezbędne i wiele mówi o guście i dobrym smaku. Elegancko i schludnie zapakowany upominek ślubny świadczy o naszej radości z powodu szczęścia Młodej Pary. Nieestetyczne opakowanie lub jego brak traktowane jest jak nietakt.

Jakich prezentów nie wręczać?

Istnieją przesądy, według których ofiarowanie pewnych przedmiotów może grozić pojawieniem się nieszczęśliwych następstw. Do tych przedmiotów zaliczają się m.in. zegary. Podarowane podobno odmierzają czas do rozstania, dlatego życzliwe osoby doradzają, aby wykupić go za symboliczną złotówkę. Nie należy ofiarowywać również pereł, bo na obdarowaną kobietę sprowadzi się szereg nieszczęść i katastrof. Nie daje się również krzyżyków. Jest to prezent, który ma najgorszą sławę. Ofiarowując krzyżyk, stawiamy go na tej osobie i wykreślamy go z naszego życia. Jako prezent nie warto darować noży. Mimo tego, że daje możliwość tworzenia pysznych potraw, to pojawia się prawdopodobieństwo skaleczenia, a do tego przecięcie dobrych relacji małżeńskich.

Złym pomysłem jest również wręczanie zwierząt, ponieważ to powinna być odpowiedzialna decyzja małżonków. Jeśli w przyszłości zamierzają przygarnąć psa czy kota, sami o tym zdecydują w odpowiednim momencie.

Kłopotliwym podarunkiem bywa też gotówka i nie mamy na myśli wyłącznie wielkości kwoty, jaką wypadałoby przygotować, ale sam wygląd banknotów. Pamiętajmy, żeby były nowe, niewygniecione i włożone do estetycznej koperty z dołączonym karnetem z gratulacjami oraz pięknymi życzeniami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *