Prezenty handmade – czy warto samemu tworzyć prezenty dla bliskich?

Szukając idealnego podarunku, który trafi w gusta i oczekiwania konkretnej osoby, można mieć problem z wytypowaniem tego jedynego upominku. Może wydawać się, że osoba, którą chcemy obdarować, ma już wszystko. Przeglądając ofertę sklepów różnych z prezentami, możemy dostrzec wiele ciekawych pozycji, lecz są one bezosobowe. Jeśli ma to być wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju podarek, to najlepszą opcją będą prezenty ręcznie robione. Wbrew pozorom każda osoba może wymyślić i wykonać samodzielnie drobny upominek, nawet jeśli nie dysponuje się dużą ilością czasu lub obawia się o swoje umiejętności.

Handmade prezent bazuje na idei zrobienia czegoś własnoręcznie, co przypomina o osobie, której mamy zamiar wręczyć nasze dzieło. Z tego powodu są lepiej odbierane i są bardziej sentymentalne. Zastanawiając się, co podarować, warto najpierw pomyśleć jakie przedmioty lubi lub potrzebuje dana osoba. Znajomość ulubionych barw, wzorów i materiałów, które się stosuje, jest istotna i powinna pasować do danej okazji. Trzeba oczywiście rozsądnie ocenić, co jesteśmy w stanie zrobić i w jakim czasie. Warto poświęcić nieco więcej czasu, aby ofiarować prezent handmade, który będzie wykonany starannie i estetycznie.

Dlaczego warto podarować handmade prezent?

Jest okres, w którym wieczory są długie, więc warto zając się czymś pożytecznym np. wymyśleniem ciekawego projektu dekoracji do domu, który może stać się miłą niespodzianką dla kogoś z rodziny. Ręcznie robione prezenty cieszą bardziej, ponieważ w przygotowanie podarunku włożyliśmy czas i serce, co na pewno zostanie docenione przez obdarowanego. To sposób na pokazanie, jak ważna jest dla nas osoba, którą chcemy uszczęśliwić upominkiem. Jeśli wręczysz komuś skromny, własnoręczny podarunek to nie doprowadzimy do zakłopotania. Prezenty ręcznie robione łatwiej jest dopasować do upodobań i charaktery drugiej osoby.

Można zdziwić się, jak wiele jest powodów, dla których warto handmade prezent wykonać osobiście. Jeśli masz problemy z wręczaniem niekupionych podarków, to święta są najlepszą porą na pozbycie się demotywujących hamulców.

Oto lista kilku powodów, dla których warto wykonać samodzielnie upominek:

 1. Jesteś w stanie dopasować podarunek w 100% do potrzeb i preferencji drugiej osoby.
 2. Możesz wywołać ogromne wzruszenie.
 3. Na pewno zaskoczysz swoich bliskich.
 4. Masz pewność, że podarunek będzie unikatowy i jedyny w swoim rodzaju.
 5. Zyskujesz gotowe okazjonalne inspiracje.
 6. Masz możliwość wykorzystania zalegających w szufladach drobiazgów np. scrapbookingowych papierów.
 7. Możesz wręczyć naprawdę piękne prezenty bez nadszarpnięcia domowego budżetu.
 8. Nie ryzykujesz, że prezent nie dotrze na czas lub będzie uszkodzony.

Komu podarować ręcznie robione prezenty?

Tak jak nie wszyscy będą cieszyć się z nowego szalika lub czapki, tak niektórzy mogą nie być zadowoleni z podarunku produktów ręcznie robionych. Podarunek bez względu na okazję musi być dopasowany do odbiorcy. Komu zatem można ofiarować prezent hand made?

 • osobom o wysokiej wrażliwości estetycznej, które potrafią docenić piękno takich podarunków,
 • osobom, które mają już wszystko i trudno je czymś zaskoczyć,
 • znajomym, którym nie chcemy dawać drogich zobowiązujących upominków,
 • innym rękodzielnikom,
 • bliskim o romantycznym i marzycielskim usposobieniu,
 • hobbystom, którzy są zakręceni na punkcie swojej pasji i doceniają spersonalizowane podarunki tematyczne.

Skąd czerpać pomysły na ręcznie robione prezenty?

W dobie internetu nie ma lepszego miejsca na czerpanie inspiracji niż tematyczne strony i blogi. Poszukując inspiracji, można odwiedzać media społecznościowe, w których osoby dzielą się swoimi pomysłami. Podziwiając prace innych, obudzisz swoją kreatywność, aby tworzyć niepowtarzalne prezenty handmade. Na początek wystarczy dostosować czyjś pomysł do własnych potrzeb.

Poszukiwanie inspiracji może być długie zwłaszcza na początku artystycznej drogi. Ponadto inspiracje można czerpać z czasopism i książek. Jak nasza kreatywność w pełni się rozwinie, to będziemy dostrzegać inspirujące elementy na co dzień. Zaszczepić ciekawy pomysł w głowie może wszystko, np. natura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *